Wypalanie blach

Wypalanie blach może być wykonywane na różnych rodzajach metalu. Wykorzystuje ono łuk elektryczny do wypalania blach wszelkich metali przewodzących prąd, takich jak stal, żelazo, miedź, mosiądz, aluminium, stal nierdzewna i inne trwałe materiały.

Wypalanie blach można wykonać za pomocą plazmy, która może również ciąć różne materiały ułożone jeden na drugim z największą szybkością. Techniki takie jak tlenowo-paliwowa nie są w stanie tego powtórzyć.

Wypalanie blach – cechy

  • Wysokiej jakości cięcie dla grubości do 50 mm
  • Maksymalna grubość 150 mm
  • Wypalanie blach może być przeprowadzane na wszystkich materiałach przewodzących prąd, w przeciwieństwie do cięcia płomieniowego, które jest odpowiednie tylko dla metali żelaznych.
  • W porównaniu z cięciem płomieniowym, Wypalanie blach ma znacznie mniejszy promień cięcia.
  • Wypalanie blach jest najbardziej efektywnym sposobem cięcia średniej grubości stali nierdzewnej i aluminium.
  • Szybsze tempo cięcia niż w przypadku cięcia tlenowo-paliwowego
  • Przecinarki plazmowe CNC oferują doskonałą precyzję i powtarzalność.
  • Wypalanie blach może być prowadzone w wodzie, dzięki czemu strefy wpływu ciepła są mniejsze, a poziom hałasu minimalny.
  • Wypalanie blach umożliwia cięcie bardziej skomplikowanych kształtów, ponieważ charakteryzuje się wysokim poziomem dokładności. W wyniku cięcia plazmowego powstaje minimalna ilość odpadów, ponieważ sam proces pozbywa się nadmiaru materiału, co oznacza, że wymagana jest bardzo niewielka obróbka końcowa.
  • Wypalanie blach nie prowadzi do wypaczeń, ponieważ duża prędkość cięcia znacznie ogranicza wymianę ciepła.

Przecinarki plazmowe są przenośne i można je łatwo przenosić wszędzie tam, gdzie wymaga tego zadanie. Niektóre marki są tak przenośne, że z łatwością może je obsługiwać tylko jedna osoba.

Wypałki z blach

Jeśli porównasz szybkość wypalania blach przecinarki plazmowej z innymi narzędziami tnącymi, okaże się, że przecinarka plazmowa jest zwycięzcą, ponieważ oszczędza czas i jest o wiele łatwiejsza w obsłudze niż inne urządzenia tnące.

Przecinarka plazmowa wykonuje pracę w czasie o jedną czwartą krótszym niż inne narzędzia tnące. Narzędzie to nie wymaga wstępnego nagrzewania przed cięciem. Pozwala to zaoszczędzić czas wypalania blach.

Cięcie plazmowe zostało opracowane w latach 50. ubiegłego wieku do cięcia metali, których nie można było wypalać (np. stali nierdzewnej, aluminium i miedzi). Podczas cięcia plazmowego gaz w dyszy jest jonizowany i ogniskowany dzięki specjalnej konstrukcji dyszy. Tylko tym gorącym strumieniem plazmy można ciąć takie materiały, jak tworzywa sztuczne (bez przenoszonego łuku elektrycznego).

W przypadku materiałów metalowych cięcie plazmowe powoduje również zapalenie łuku między elektrodą a obrabianym przedmiotem, co zwiększa transfer energii. Bardzo wąski otwór dyszy skupia łuk i prąd plazmowy. Dodatkowe zabezpieczenie drogi wyładowania można uzyskać za pomocą gazu wtórnego (gazu ochronnego). Wybór odpowiedniej kombinacji plazmy i gazu ochronnego może znacząco obniżyć całkowite koszty procesu.

Wypalanie blach – zastosowanie

Plazma nie wymaga tego etapu, więc może wykonać to samo wypałki z blach w czasie krótszym niż dwie sekundy. Mniej czasu oznacza mniej pieniędzy, którymi obciążany jest użytkownik końcowy.

Ponieważ w tym procesie wypalania blach wykorzystuje się gaz, który NIE jest wysoce łatwopalny, jest to metoda bezpieczniejsza niż inne procesy.

Aby naprawdę wykonać czyste cięcie, potrzeba doświadczonego operatora o pewnej ręce. Precyzja lub dokładne wypałki z blach to jedna z głównych zalet przecinarki plazmowej, zwłaszcza jeśli chodzi o wypałki z blach różnych kształtów lub kątów blachy.

Ponieważ przecinarki plazmowe CNC są sterowane komputerowo, są one znacznie bezpieczniejsze w użyciu niż inne przecinarki do metalu. Wszystkie cięcia zaprogramowane w przecinarce plazmowej CNC są ustawiane i wykonywane elektronicznie, co eliminuje konieczność manipulowania palnikiem lub metalem podczas procesu cięcia. W przecinarkach plazmowych CNC nie są również stosowane ani przechowywane żadne gazy wybuchowe.

Plazmą można ciąć przedmioty szybciej i z mniejszą ilością odpadów, a ponadto występuje bardzo mała ilość strat spowodowanych urazami podczas pracy. Oznacza to obniżenie ceny dla użytkownika końcowego, a więc jest to proces bardziej opłacalny niż inne metody wypalania blach.

Inną korzyścią wypałki z blach grubych wynikającą z tego, że maszyna plazmowa CNC jest sterowana komputerowo, jest zwiększone bezpieczeństwo dzięki automatyzacji. Cięcie jest ustawiane i wykonywane elektronicznie, co eliminuje konieczność trzymania palnika lub manipulowania metalem podczas procesu. Plazma jest bezpieczniejsza niż większość innych alternatywnych metod cięcia gazowego.

Redaktor Serwisu
Redaktor Serwisu